W ostatnim tygodniu nauki szkolnej w roku 2014 Bolesławiecki Klub Amazonek zakończył prace związane z projektem „Od młodzika do seniora, by kręgosłup nie był zmorą” na terenie naszego Gimnazjum. Projekt współfinansowany przez Fundację Polska Miedź oraz Urząd Miasta Nowogrodźca obejmował prelekcje i pokazy specjalistów z dziedziny psychologii, fizjoterapii oraz ratownictwa medycznego. Dotychczasowi prelegenci byli związani z fundacją Wsparcie z Kowar. Idea projektu polegała na pobudzeniu świadomości prozdrowotnej młodzieży poprzez zobrazowanie wpływu bodźców zewnętrznych oraz naszego zachowania na zdrowie.
Ostatnie działanie polegało na przekazaniu pokazie samobadania piersi przy pomocy fantoma piersi z wbudowanymi guzkami. Pokaz poprowadziły członkinie BKA. Pogadanka poruszała przede wszystkim tematykę związaną z samobadaniem piersi. Podczas pokazu znalazło się miejsce na wskazanie podstawowych zasad samobadania.
Samobadanie piersi jest podstawowym sposobem kontrolowania stanu zdrowia piersi. Jego wykonywanie jest rekomendowane co miesiąc w 7-10 dni cyklu od 20. roku życia.
Jako wstępny sposób oceny stanu piersi wskazano oglądanie ich przed lustrem w pozycji normalnej i z podniesionymi rękoma. Na naszą uwagę zasługuje każda zmiana na skórze: zaczerwienienie czy łuszczenie się. Ważne jest, aby piersi uniosły się jednakowo. Jeśli w tej pozycji pojawia się niesymetryczne wgłębienie pod skórą – może to oznaczać, że guzek jest podczepiony do skóry. Następnie wykonuje się badanie palcami (zwana metodą palpacyjną) lewej ręki piersi prawej i analogicznie piersi lewej. Badanie wykonujemy na stojąco np. pod prysznicem oraz ponownie w pozycji leżącej z podłożonym ręcznikiem pod łopatką po stronie badanej. Wskazano dwie metody badania ruchami okrężnymi każde miejsce w obrębie z góry: od obojczyka do dolnej linii stanika, z boku: od pachy do mostka. W ten sposób można badać każde miejsce z góry na dół dzieląc pierś na paski. Pierś można badać dzieląc ją na cztery kwadranty – jak tort – i badać każdy z zewnątrz do środka. Ważną informacją jest fakt, że większość guzów umieszczona jest w górnym kwadrancie zewnętrznym.
W trakcie pogadanki uczestnicy mieli okazję wymacać guzka podczas badania fantoma. Wskazano jednak, że w gęsto utkanej piersi guzki poniżej 1cm średnicy są ciężkie do znalezienia. Fantom pomógł zrozumieć i naocznie przekonać się o słuszności tego stwierdzenia.
Prowadzące spotkania przekazały również informacje o symptomach choroby nowotworowej. Okazuje się, że jest to ból, chudnięcie, zmiana obrazu krwi, powiększenie węzłów chłonnych.
Pani Władysława Kotlarek – prezes Klubu – opowiedziała o osobistych doświadczeniach związanych z przebiegiem jej choroby.
Następnie wskazano na przyczyny powstawania raka piersi. Ponieważ część z nich jest od nas niezależna należało zwiększyć wiedzę młodzieży na ten temat. Należą do nich: nosicielstwo zmutowanego genu BRCA1, który to zmusił aktorkę Angelinę Jolie do mastektomii obu piersi. Ryzyko zachorowania wzrasta, jeśli członkowie rodziny chorują przed menopauzą. Należy wiedzieć, że gen jest zmutowany od urodzenia, a jego dziedziczenie jest możliwe od obojga rodziców.
Kolejnym mało znanym faktem jest uświadomienie, że na raka piersi zapadają również mężczyźni. 1/100 przypadków zachorowania dotyczy właśnie mężczyzn. Na co powinni zwracać uwagę? Podobnie jak kobiety mogą zaobserwować wydzielinę z sutka. Wszelka wydzielina, ból – nawet na zmianę pogody – w tak nietypowym miejscu powinien zwrócić uwagę każdego.
Innymi czynnikami są czynniki hormonalne – zbyt długa ekspozycja komórek na działanie estrogenów, co za tym idzie wczesna miesiączka, brak ciąży, lub późna ciąża, otyłość wynikająca z nadmiernego spożycia tłuszczy, HTZ – czyli hormonalna terapia zastępcza po menopauzie, czy branie pigułek antykoncepcyjnych w młodym wieku (przed 30 rż. przez okres dłuższy niż 4 lata). Proszę zawsze czytać ulotki. Wiadomości tam ujęte są zatrważające, a niejednokrotnie zupełnie pomijane.
Młodzież uświadomiono, że choroba nie jest wyrokiem. Wczesne wykrycie zmian pozwala na wyleczenie i powrót do normalnego życia. Jest to poważna choroba, ale klasyfikuje się ją jako schorzenie przewlekłe i wielu przypadkach wyleczalne.
Wszystkim uczestnikom spotkania rozdano ulotki do samobadania piersi, które można zawiesić w łazience.