Po raz czwarty mieliśmy okazję spotka się na obchodach Dnia Walki z Rakiem organizowanym przez Bolesławiecki Klub Amazonek. Cała impreza miała charakter jednodniowy i odbyła się 06.09.2014 roku. Spotkanie pod nazwą: „Dzień Walki z Rakiem – Szlachetne zdrowie… Mój dom ubogi ulubuj sobie” rozpoczęło się przemarszem ulicami miasta, w którym brała udział orkiestra i amazonki na koniach. Warsztaty odbyły się – jak w poprzednich latach – w Teatrze Starym w Bolesławcu. Obchody zaczęły się o godzinie 10:00 zbiórką na Pl. Popiełuszki na skwerze przy Pływalni „ORKA”. W pochodzie, brali udział zaproszeni goście: przedstawiciele władz Powiatu, Miasta, nasz prelegent dr Karol Łapot, goście z zaproszonych Klubów Amazonek m. in. ze Zgorzelca, Wrocławia, Olszyny Lubańskiej, Legnicy, Bogatyni i Świdnicy. Podczas pochodu wykorzystano balony, ulotki promujące samobadanie piersi i banery nawołujące kobiety do dbania o zdrowie.
Pochód poprowadził gości na miejsce warsztatów do Teatru Starego.
Część oficjalną rozpoczęto od przywitania gości i podziękowań dla fundatorów projektu. Większość środków pochodziła z dotacji Starostwa Powiatowego na cele polepszania życia osób niepełnosprawnych. Pozyskanie ich polegało na udziale w konkursie ofert dla organizacji pozarządowych na dotację PFRON. Orkiestra została zorganizowana przez Urząd Miasta.
W trakcie konferencji odbyły się prelekcje. Pierwsza wystąpiła Małgorzata Gajewczyk z Wrocławia. Pokaz pn. „Profilaktyka żywieniowa w chorobie i po chorobie nowotworowej” obejmował szerokie zagadnienie żywienia. Dyplomowana dietetyczka reprezentowała Akademię Zdrowego Żywienia. Podczas wykładu rozdano ankietę dla uczestników, a na prelekcji połączonej z pokazem multimedialnym przedstawiono nową piramidę żywieniową, w której podstawą jest ruch. Pani Małgorzata ustosunkowała się do nawyków jedzenia. Podpowiedziała jeść mniej, ale częściej. Obaliła mity m in. o jedzeniu po godzinie 18-tej oraz przedstawiła najnowszą wiedzę o zdrowym i racjonalnym odżywianiu. Najważniejszą kwestią było pokazanie różnic w żywieniu osoby leczonej onkologicznie i różnicach w diecie osoby zdrowej i po leczeniu np. poprzez naświetlania. Każdy z uczestników warsztatu mógł na koniec odpowiedzieć na pytania w ankiecie i porównać odpowiedzi z wiedzą z wykładu.
Kolejnym mówcą był lekarz medycyny Karol Łapot pracujący w zakładzie Curatum z Bolesławca i będący kierownikiem medycznym hospicjum w Nowogrodźcu. Wygłosił on wykład pt.: ”Rola i znaczenie opieki paliatywnej w leczeniu onkologicznym”. Podczas prelekcji połączonej z pokazem multimedialnym i projekcją filmu pokazano właściwe proporcje medycyny paliatywnej w opiece nad przewlekle chorymi. Prelegent przedstawił ramy prawne, w jakich działa medycyna w Polsce. „Odczarował” niejako słowa „opieka paliatywna” . Przesłaniem było pokazanie życia po drugiej stronie drzwi hospicjum. Pokazano możliwości opieki dostępne w Powiecie Bolesławieckim- zarówno domowej jak i w placówce medycznej. Prelekcję wzbogacono o projekcję filmu: „Hospicjum widziane od środka” przedstawiający życie zza drzwi placówki w domu hospicyjnym im. Ks. Dutkiewicza w Gdańsku. Pokazał on rzeczywiste problemy jego mieszkańców. Życie ludzi: lekarzy, wolontariuszy i podopiecznych związanych z tą placówką. Film był bardzo wzruszający i wbrew obiegowej opinii ukazał jasne strony życia pensjonariuszy.
Ostatnią występującą była Edyta Rząsa prowadząca Autorską Pracownię Rozwoju Społecznego. Współpracująca z Klubem Amazonek absolwentka szkoły Racjonalnej Terapii Zachowania (RTZ) zapoznała słuchaczy z powstałą w latach 70. XX wieku metodą zachowań zwaną potocznie od nazwiska jej autora: teorią Simontona. Poprowadziła warsztat o „Roli coachingu i terapii w drodze procesu zdrowienia w chorobie nowotworowej”. Ukazała przed słuchaczami wyniki najnowszych badań dotyczących wartości śmiechu dla zdrowia – jego zbawiennego wpływu na biochemię krwi i namnażanie się limfocytów NK – odkrytych niedawno komórek: natural killers (ang.) będących obrońcami organizmu. Przedstawiono znane osoby chorujące na raka i sposoby, jakie wybrały na walkę z chorobą: praca i zawierzenie lekarzom – Jerzy Stuhr; czy medytacja, którą stosowała Małgorzata Braunek. Ważnym aspektem zdrowienia jest znalezienie sposobu na rozładowanie stresu. Jest to istotne dla organizmu w każdym momencie życia. Umiejętność rozładowywania napięć stanowi wentyl bezpieczeństwa i może zabezpieczyć organizm przed wystąpieniem choroby przewlekłej lub autoagresyjne o nieznanej przyczynie. Dlatego uczestnicy pokazu mogli sami wypełnić ankietę z pytaniami dotyczącymi ich osobistej sytuacji, gdzie ujęto powszechne czynniki stresujące i przypisane im punkty. Przekroczenie 300 punków zwiększa ryzyko zachorowania. Przedstawiona wiedza jest uniwersalna i uczy słuchania siebie – potrzeb organizmu i ducha.
Obchody uświetnił znany wszystkim zespół ludowy „Jutrzenka”. Zaprezentował pieśni i tańce zarówno z repertuaru własnego jak i nowsze kompozycje współczesnych autorów.
Po występie zespołu gości zaproszono na poczęstunek. Przygotowała go firma P.H.U. AGMA z Bolesławca. Ale ciasta zrobiłyśmy same, bo w tym jesteśmy najlepsze…
Z serca dziękujemy wszystkim gościom, którzy nas odwiedzili tego dnia, wszystkim Klubowiczkom, które przygotowywały ciasta, dmuchały balony i wykonały wiele innych prac, których nie sposób wymienić w tym miejscu. Władzom dziękujemy za przychylność dla naszych pomysłów i prosimy o dalsze wsparcie. Naszym prelegentom dziękujemy za okazane serce i zaangażowanie – byliście bez zarzutu!
My zaś wszystkim z tej okazji życzymy zdrowia i obyśmy się spotkali w przyszłym roku.